Przejdź do głównej zawartości

1,2,3.. wkraczam w świat norweskiego kryminału z Jo Nesbo.

Moja przygoda z książkami Jo Nesbo rozpoczęła się w Wydawnictwie Dolnośląskim od sprawdzania jednej z części kryminalnej serii.
Po zakończeniu mojego stażu postanowiłam zapoznać się z serią od początku, bo przeczytane wcześniej fragmenty zrobiły na mnie dobre wrażenie.
Obecnie jestem po lekturze trzech pierwszych tomów i napiszę teraz o nich.
Doradzono mi, żebym w tym przypadku nie pisała o każdej książce osobno.
To okazało się naprawdę trafną sugestią, bowiem po pierwszym tomie zapewne skreśliłabym nieopatrznie całą serię.
Pierwsza część była dla mnie pełna wzlotów i upadków. Raz pochłaniałam strony naprawdę szybko, a raz natrafiałam na fragmenty, gdzie było mi ciężko przebrnąć przez kilkanaście kolejnych stron. Bywało, że miałam ochotę odstawić książkę i już do niej nie wracać.
Wygląda na to, że w każdej dziedzinie swojego życia potrafię być porządnie uparta,
bo czytałam jednak dalej.

Nie będę opisywać fabuły zbyt szczegółowo, bowiem na to potrzebowałabym aż trzech stron A4, a to już przesada. Napiszę więc w skrócie.

Harry Hole jest policjantem, którego poznajemy przy okazji rozwiązywania sprawy, która miała miejsce w Sydney i dotyczyła Inger Holter, jego rodaczki.
Główny bohater przemierza ulice miasta, którymi przechadzają się różne dziwne typy, towarzyszy mu miejscowy policjant. Z początku informacje, którymi dysponuje, nie potrafi połączyć w logiczną całość, rozwiązanie ujawnia się zbyt późno, a Harry Hole płaci za to wysoką cenę.
W tomie drugim nasz norweski policjant zajmuje się sprawą morderstwa dyplomaty swojego kraju. Miejscem zbrodni okazuje się Bangkok (stolica i największe miasto Tajlandii). Wyciszeniem afery już zajmuje się Oslo. Jednak Hole dociera po grubej nici do jeszcze grubszego kłębka, a na końcu tej szpuli czeka coś znacznie większego.
W tomie trzecim zderzamy się z kawałkiem historii, a Norweg – policjant, samotnik, alkoholik, który jest przy okazji dobrym śledczym, rozpoczyna całą przygodę, gdy potyka się o karabin snajperski z czasów drugiej wojny światowej, przez co Harry podejrzewa, gdzie cała sprawa ma swoje źródło. Przy okazji mocno obrywa.
Po przeczytaniu książek stwierdzam, że jest to naprawdę kawał dobrego kryminału i chcę więcej, a nawet dużo więcej. To z pewnością mówi wiele o twórczości Jo Nesbo i wykreowanym przez niego świecie. 
Recenzja dla: Wydawnictwo Dolnośląskie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Chłopcy 3. Zguba" Jakub Ćwiek

Nadszedł teraz czas na wcześniej zapowiadaną przeze mnie książkę zatytułowaną “Chłopcy 3. Zguba”. Jest to trzeci tom przygód Dzwoneczka i Chłopców. Różni się on od poprzednich części, co nie było dla mnie zaskoczeniem. To się kiedyś Chłopcom musiało przydarzyć.

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

KONKURS Z OKAZJI 1 URODZIN BLOGA!!

Witajcie Kochani,
Dziś startuje (spóźniony) konkurs z okazji 1 urodzin bloga. Na początku chciałabym podziękować każdemu, kto czyta, komentuje to co piszę. :) A teraz czas powiedzieć więcej o konkursie, którego współorganizatorem jest Wydawnictwo Media Rodzina.

Zasady konkursu:


Organizatorką konkursu jestem ja - właścicielka bloga Pasjonaci o książkach i Wydawnictwo Media Rodzina. Konkurs trwa od 7.07.2014 r do 28.07.2014 r( do godz. 23:59). Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu 5 dni od zakończenia. Uczestnik musi posiadać adres zamieszkania na terenie Polski. Uczestnik musi spełnić następujące warunki:a) W komentarzu wyrazić chęć wzięcia udziału ( Zgłaszam się itp.) Zgłoszenie się jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przekazanie Wydawnictwu danych adresowych.  b) Podać w komentarzu swojego maila.  c)Odpowiedzi na pytania konkursowe wysłać na maila: basia3147@gmail.com
d)Polubić fp Pasjonaci o książkach i fp  Wydawnictwa. 5. Nagrodami są( po jednym egzemplarzu):"Gdzie jesteś, Bernadette&…