niedziela, 22 lutego 2015

''Musza Góra'' - Bohdan Głębocki

"Musza Góra" to powieść z gatunku Dieselpunk (odłam cyberpunku, akcja przeważnie jest osadzona w latach 20. 30. i 40. XX wieku).

Książka ta długo czekała na swoją kolej z powodu nadmiaru obowiązków szkolnych z jednej strony, a z drugiej strony obawiałam się, że ta książka opisująca Poznań sprzed wielu lat po prostu może mnie nie zainteresować.


Akcja "Muszej Góry" ma miejsce w tym wspomnianym mieście w latach trzydziestych XX wieku.
Antoni Kaczmarek to prywatny detektyw zajmujący się głównie ściganiem niewiernych małżonków, lecz teraz otrzymał całkiem inne zlecenie owiane tajemnicą. Tu zaczynają się jego kłopoty, które dodatkowo motywują go do działania prowadzącego do rozwiązania sprawy.
Inspektor policji, Andrzej Szubert, kierowany swoją ambicją szuka niebezpiecznego mordercy określanego mianem wilkołaka. Jest przy tym zdecydowany zrobić wszystko dla awansu i aprobaty ukochanej.
Mieczysław Apfelbaum, oficer wojska polskiego, zostaje skierowany na kurs kwatermistrzów w Poznaniu. Jest to jednak zasłona dymna dla jego prawdziwej misji.

W książce pojawia się wiele bohaterów, jeden po drugim, w szybkim tempie, każdy z inną historią.
Z tego powodu lektura powieści wymaga dużej koncentracji
Powieść jest na dodatek książką wielowątkową, można by z niej nawet stworzyć kilka dobrych opowieści. Objętość “Muszej Góry” może odstraszyć tego, kto nie przepada za opasłymi tomiszczami, lecz moim zdaniem warto zaryzykować i po nią sięgnąć wbrew obawom.

Czytając książkę odbywamy podróż po dawnym Poznaniu i poznajemy sporo faktów historycznych, co może być przydatne. Powieść przyjemnie się czyta, a przy okazji wciąga. Polecam.

Recenzja dla

Media Rodzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...