Przejdź do głównej zawartości

Krótka podróż po RPA, czyli - "Zapiski Nosorożca" - Łukasz Orbitowski

Republika Południowej Afryki to państwo, które większość z nas zna głównie z telewizji, różnych stron internetowych i ze szkoły. Osobiście też tam jeszcze nie byłam, ale może kiedyś będę miała okazję. Teraz już wiem, że chcę zacząć zwiedzać świat.


Podstawowe informacje o RPA znajdziemy chociażby na Wikipedii. Zacytuję teraz kilka fragmentów z tego źródła: „w 1910 utworzono dominium brytyjskie Związek Południowej Afryki, przekształcony w 1961 w republikę. Do lat 1990-1993 w RPA obowiązywał rasistowski system społeczny rządów białej mniejszości (apartheid). Od wolnych wyborów w 1994, władzę sprawuje Afrykański Kongres Narodowy. Mimo niepokojów społecznych, RPA pozostaje największą gospodarką na kontynencie i piątą pod względem wielkości na południowej półkuli”.

Nelson Mandela, który w 1994 roku został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA, jest najbardziej kojarzony z tym krajem. Łukasz Orbitowski zapewne nie tylko z tego powodu postanowił napisać książkę o tym państwie. Do tej pory był znany ze swoich współczesnych horrorów. Zadebiutował w 2001 roku w miesięczniku "Science Fiction". Jest publicystą oraz autorem wielu opowiadań opublikowanych w pismach i antologiach.

''Zapiski Nosorożca'' to dziennik połączony z opowieściami o RPA czyli tajemniczym czarnym lądzie. Wiemy o tym kraju bardzo niewiele. Zainteresowani mają okazję poznać ten kraj bliżej bez wyruszania w daleką podróż. Wystarczy tylko kanapa, herbata lub kawa i wspomniana książka w dłoni.
Autor przeplata ze sobą, rozdział po rozdziale, opowiadania afrykańskie z opisem dzień po dniu wydarzeń, które miały miejsce w ciągu trzech tygodni pobytu w Afryce.
Opowiadania ciekawią i zachęcają do ich poznania już samymi tytułami, a to jest plus, bowiem tytuł jest swego rodzaju zapowiedzią całej reszty następującej właśnie po nim. Notatki z podróży zawierają gąszcz przemyśleń o życiu w RPA. Pozwalają oczami wyobraźni zobaczyć ten kraj dzięki świetnym opisom autora. Ktoś jest chętny na małą wyprawę do RPA? Jeśli tak, to „Zapiski Nosorożca” w dłoń i do dzieła!Komentarze

  1. Czytałam jakiś czas temu. Mam do tej książki neutralny stosunek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Chłopcy 3. Zguba" Jakub Ćwiek

Nadszedł teraz czas na wcześniej zapowiadaną przeze mnie książkę zatytułowaną “Chłopcy 3. Zguba”. Jest to trzeci tom przygód Dzwoneczka i Chłopców. Różni się on od poprzednich części, co nie było dla mnie zaskoczeniem. To się kiedyś Chłopcom musiało przydarzyć.

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

KONKURS Z OKAZJI 1 URODZIN BLOGA!!

Witajcie Kochani,
Dziś startuje (spóźniony) konkurs z okazji 1 urodzin bloga. Na początku chciałabym podziękować każdemu, kto czyta, komentuje to co piszę. :) A teraz czas powiedzieć więcej o konkursie, którego współorganizatorem jest Wydawnictwo Media Rodzina.

Zasady konkursu:


Organizatorką konkursu jestem ja - właścicielka bloga Pasjonaci o książkach i Wydawnictwo Media Rodzina. Konkurs trwa od 7.07.2014 r do 28.07.2014 r( do godz. 23:59). Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu 5 dni od zakończenia. Uczestnik musi posiadać adres zamieszkania na terenie Polski. Uczestnik musi spełnić następujące warunki:a) W komentarzu wyrazić chęć wzięcia udziału ( Zgłaszam się itp.) Zgłoszenie się jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przekazanie Wydawnictwu danych adresowych.  b) Podać w komentarzu swojego maila.  c)Odpowiedzi na pytania konkursowe wysłać na maila: basia3147@gmail.com
d)Polubić fp Pasjonaci o książkach i fp  Wydawnictwa. 5. Nagrodami są( po jednym egzemplarzu):"Gdzie jesteś, Bernadette&…