czwartek, 2 października 2014

"Naznaczona" - [Dom Nocy #1] - P.C Cast i Kristin Cast

Tym razem za namową koleżanki zaczęłam czytać cykl „Dom nocy” autorstwa P. C. Cast i Kristin Cast. Teraz jestem już świeżo po lekturze „Naznaczonej”, co oznacza, że nadszedł czas przelania wrażeń czytelniczych na „papier”.

P. C. Cast jest amerykańską pisarką fantasy i romansów. Znana jest z serii „Dom Nocy” (współautorem jest jej córka Kristin) i również z jej własnych cyklów: Goddess Summoning” oraz „Partholon”.

Okładka książki Naznaczona

Zoey to przeciętna nastolatka uczęszczająca do szkoły, a resztę swojego czasu poświęcająca na spotkania z przyjaciółką i zmagania z rodzinnymi kłopotami. Dziewczyna pewnego dnia zostaje naznaczona przez łowcę na terenie swojej szkoły, którą musi opuścić na dobre i przenieść się do Domu Nocy. Do nowej szkole zawozi ją babcia, bowiem matka nie przyjmuje do wiadomości konieczności wyjazdu. Dzięki tej sytuacji dziewczyna może bezpiecznie przejść przemianę w dorosłego wampira. Zoey usiłuje odnaleźć sobie miejsce w nowym i fascynującym otoczeniu. Niedługo po przyjeździe do Domu Nocy uświadamia sobie, że jest wyjątkowa, co skutkuje powiększeniem się liczebności jej wrogów. Sprzymierzeńcami dziewczyny zostają jej współlokatorka Stivie, Damien, Erin oraz Shaunee. To oni stopniowo wprowadzają ją w zasady nowego świata i informują, kto jaką funkcję pełni, a także na kogo powinna uważać. Groźna okazuje się Afrodyta, która jest uważana za bardzo złą dziewuchę i już od pierwszego spotkania staje się wrogiem numer jeden na liście Zoey.
Po krótkim czasie dziewczyna otrzymuje od Afrodyty zaproszenie na ceremonię Cór i Synów Ciemności (organizacji działającej w szkole i skupiającej wyróżniających się adeptów). Nastolatka udaje się na spotkanie, na którym czuje się prawie identycznie jak podczas ceremonii odprawionej przez nauczycieli. Jej samopoczucie ulega gwałtownej zmianie po odkryciu, że do wina Afrodyta dodała krwi innego adepta. Jest to moment otwierający serię nieciekawych i dziwnych wydarzeń oraz chwila, gdy do przyjaciół Zoey dołącza przystojny chłopak o imieniu Erik.

Jaki będzie koniec sporu o władzę w organizacji szkolnej pomiędzy Afrodytą a Zoey?
Czy Zoey da sobie radę w nowym otoczeniu mimo swojej niezwykłości?


P. C. Cast posiada dobry warsztat pisarski, dzięki wkładowi jej córki (ale nie tylko) książka jest napisana po części w stylu bardzo młodzieżowym i porusza wyobraźnię, w czym pomagają dopracowane opisy wydarzeń. Wydawnictwo i tłumaczka też się spisały. Ładna oprawa graficzna, tłumaczenie z zachowaniem oryginalnej „normalności” bohaterów powieści. Książka wciąga, co jest nie lada wyczynem dla autora sprawić, aby czytelnik płynął wraz z akcją, a nie przysypiał w trakcie lektury. Oczywiście nie jest to jedyna pisarka, która to potrafi.

Recenzja dla:


Publicat S.A.

2 komentarze:

  1. Rany, jak ja nie lubię tej serii! Była wkurzająca od początku do końca :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja dopiero z nią przygodę zaczynam i nie jest najgorzej zobaczymy co dalej

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...