Przejdź do głównej zawartości

"Joy" Jonathan Lee

„Joy” to książka autorstwa Jonathana Lee, której główną bohaterką jest pracująca w korporacyjnej kancelarii prawniczej kobieta o imieniu wymienionym w tytule tej powieści. Jakie jest mroczne oblicze pracy w korporacji? Z jakiego powodu ludzie popełniają samobójstwa? I dlaczego jedna z najlepszych prawniczek może mieć powody do targnięcia się na swoje życie? Na tego typu pytania starał się odpowiedzieć autor.


Praca w ogromnej firmie często oznacza dokańczanie projektów po nocach, brak wolnego czasu, wiele godzin spędzonych nad papierami i przy komputerze. Tak właśnie wygląda życie zawodowe Joy. Bardzo ciężko pracuje, a widzi codziennie, że inni pracownicy mają czas na rozrywki typu plotki. Pod ułudą idealnego życia prawniczka (tak widzą to potencjalni obserwatorzy) skrywa wiele różnych problemów – miłosnych, rodzinnych, zawodowych, psychologicznych oraz tych związanych z przeszłością. Bohaterka nie umie się odnaleźć, pomóc samej sobie, ani zrozumieć własnego życia i to jest powodem ułożenia planu samobójstwa, ale czy na pewno chce to zrobić? Jest to kluczowe pytanie dla tej książki.


Akcja napisana jest z różnych perspektyw. Wynika to z tego, iż po wypadku bohaterki terapeuta spisuje monologi pracowników kancelarii prawniczej (Barbary, Samira, Dennisa, Petera). Równocześnie poznajemy wszystkie wydarzenia widziane z perspektywy Joy. Dzięki temu powoli dochodzimy do ułożenia wszystkiego w jedną spójną układankę. Tajemnice zostają jedna po drugiej rozwiązane w miarę przesuwania się ku końcowi powieści. Autor wykreował bohaterów tak, że nie można się do niczego przyczepić. Żaden z nich nie jest płytki, bez wyrazu. Tyko główna bohaterka czasami była irytująca. Warta docenienia jest też wnikliwa analiza życia w korporacji i psychiki bohaterów, którą przeprowadził autor, bowiem nie skupił się tylko i wyłącznie na Joy, ale również na innych bohaterach prowadzących rozmowy z terapeutą, przez co trochę skrótowo ukazuje ich życiorysy oraz charaktery. Uważam, że jest to ciekawy zabieg, ale monologi czasami wydawały się być trochę za długie i nużące jak na jeden rozdział. Książka porusza też tematy związane z życiem codziennym oraz nie ma szczęśliwego zakończenia. Można znaleźć kilka minusów, lecz i tak jest to powieść, którą warto przeczytać. 


Recenzja dla:Start 

Komentarze

 1. Cosik dla mnie :d Nie wiem, czemu ominęłam tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 2. No widzisz zdarza się ;) w tym natłoku codziennych spraw, a książka dobra naprawdę pośmiać się można z niektórych fragmentow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba pora przeczytać :D

   Usuń
  2. Trzeba, trzeba tylko ostrzegam nie zabieraj jej ze sobą jak idziesz do ludzi... ja wzięłam ją do szkoły i śmiałam się tak,że nauczyciel od prawa nie mógł przestać się gapić z zaskoczeniem na twarzy... bo ja w szkole cichy człowiek - za zwyczaj, ale to książka o prawnikach więc..

   Usuń
 3. Całkiem miło wspominam tę powieść. ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Bankrut" - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zabrało się za spolszczenie gry Wheedle i dzięki temu z
Wrocławia do Warszawy przywiozłam karciankę Bankrut. Recenzję napisałam dopiero teraz,
ponieważ od razu wciągnęła mnie ta gra, a potem czas zabrała mi szkoła.

Pakiet trzech recenzji książek tematycznych - [„Wielka księga ogrodnika i działkowca” - Wolfgang Kawollek, „Encyklopedii małego ogrodu” - Andrew Wilson, „Ogród marzeń” - Agnes Pahler]

Oto przed Wami tekst, który jest recenzją aż trzech książek. Pozwoliłam sobie to połączyć, gdyż są to poradniki dotyczące podobnych zagadnień.
Wolfgang Kawollek jest technikiem ogrodnikiem. Wcześniej prowadził centrum ogrodnicze. Obecnie jest kierownikiem technicznym kompleksu edukacyjnego i hodowlanego dla studentów botaniki Uniwersytetu Kassel. Bierze czynny udział i świadczy wszechstronną pomoc w przygotowaniu oraz dalszym kształceniu ogrodników, jako wykładowca, referent, trener oraz specjalista i ekspert. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ogrodnictwa i hodowli oraz uprawy roślin. W 1991 roku za wkład w literaturę przedmiotu otrzymał nagrodę niemieckiego towarzystwa Ogrodniczego, Deutsche Gartenbau-Gesellschaft.