Przejdź do głównej zawartości

" 15 DNI bez Głowy" - Dave Cousins

Teraz znowu przyszedł czas na coś młodzieżowego. Dave Cousins napisał książkę adresowaną właśnie do młodzieży. Nie miałam jeszcze okazji czytać innych dzieł tego autora.
Dave Cousins dorastał w Birmingham, w domu pełnym książek i płyt. W dzieciństwie planował zostać astronautą, ale zamiast tego zdecydował się studiować sztuki piękne w Bradford, dołączył do zespołu muzycznego i przeniósł się do Londynu. Potem przez dziesięć lat koncertował z zespołem i nagrywał płyty, prawie stał się sławny z tego powodu. Karierę pisarską rozpoczął w wieku dziesięciu lat. Próbował pisać scenariusze do serialu " Hotel Zacisze". Następnie tworzył piosenki, wiersze i krótkie formy literackie. W ciągu dnia Dave pracował w studiu graficznym, a wieczorami pisał. Obecnie mieszka z rodziną w Hertfordshire, w domu pełnym książek i płyt. Pisze w kącie na strychu, gdzie towarzyszy mu anarchistyczny rudy kot. Jego debiutancką powieścią w Polsce jest "15 dni bez głowy", która została nominowana do wielu nagród literackich i zdobyła prestiżową Crystal Kite Award. W przygotowaniu jest wydanie drugiej powieści autora "Czekając na Gonza".


Główny bohater to piętnastoletni Laurence, który ma sześcioletniego brata o imieniu Jay oraz matkę, która wiecznie jest w stanie upojenia alkoholowego. Chłopiec chce być niewidzialny, żeby ukryć prawdę o sytuacji domowej przed nauczycielami, kolegami ze szkoły i sąsiadami.
Gdy jego matka niespodziewanie znika, to na początku chłopak bierze to za kolejne balowanie matki z okazji wypłaty. Jednak jej nieobecność się przedłuża i Laurence musi zająć się bratem oraz znaleźć sposób, aby poradzić sobie bez rodzicielki. Nie udaje mu się to zbytnio. Pojawia się bowiem sąsiadka, która chce rozmawiać z jego mamą o zalaniu jej mieszkania i informuje go również, że powiadomi opiekę społeczną o ich położeniu. Chłopak wmawia sąsiadce, że matka jest w pracy.
Laurence stara się o poprawę sytuacji, bierze udział w konkursie radiowym, żeby wygrać wycieczkę na wakacje. Chce w ten sposób sprawić prezent matce. Ma nadzieje, że to ją uszczęśliwi i dzięki temu przestanie pić.
Poznaje też dziewczynę o imieniu Mina, której z początku nie chce wyjawić szczegółów swojej sytuacji. Z czasem jednak zdobywa się na to. Dziewczyna stara mu się pomagać w opiece nad bratem i nie tylko.

Czy Laurence odnajdzie swoją matkę?
Czy matka chłopców będzie szczęśliwa i przestanie pić?
Jak potoczy się ich los?

Powieść ta jest książką o życiu. Opowiada o dość powszechnym uzależnieniu alkoholowym. Autor opisuje wszystko bez koloryzowania.


Dave Cousins napisał powieść, w której nawet przy czytaniu danego zdania śmiejemy się i smucimy jednocześnie. Niewielu autorów tak potrafi. Polecam. 
Recenzja dla:

Grupa Wydawnicza Foksal


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Bankrut" - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zabrało się za spolszczenie gry Wheedle i dzięki temu z
Wrocławia do Warszawy przywiozłam karciankę Bankrut. Recenzję napisałam dopiero teraz,
ponieważ od razu wciągnęła mnie ta gra, a potem czas zabrała mi szkoła.

Pakiet trzech recenzji książek tematycznych - [„Wielka księga ogrodnika i działkowca” - Wolfgang Kawollek, „Encyklopedii małego ogrodu” - Andrew Wilson, „Ogród marzeń” - Agnes Pahler]

Oto przed Wami tekst, który jest recenzją aż trzech książek. Pozwoliłam sobie to połączyć, gdyż są to poradniki dotyczące podobnych zagadnień.
Wolfgang Kawollek jest technikiem ogrodnikiem. Wcześniej prowadził centrum ogrodnicze. Obecnie jest kierownikiem technicznym kompleksu edukacyjnego i hodowlanego dla studentów botaniki Uniwersytetu Kassel. Bierze czynny udział i świadczy wszechstronną pomoc w przygotowaniu oraz dalszym kształceniu ogrodników, jako wykładowca, referent, trener oraz specjalista i ekspert. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ogrodnictwa i hodowli oraz uprawy roślin. W 1991 roku za wkład w literaturę przedmiotu otrzymał nagrodę niemieckiego towarzystwa Ogrodniczego, Deutsche Gartenbau-Gesellschaft.