czwartek, 30 października 2014

" 15 DNI bez Głowy" - Dave Cousins

Teraz znowu przyszedł czas na coś młodzieżowego. Dave Cousins napisał książkę adresowaną właśnie do młodzieży. Nie miałam jeszcze okazji czytać innych dzieł tego autora.
Dave Cousins dorastał w Birmingham, w domu pełnym książek i płyt. W dzieciństwie planował zostać astronautą, ale zamiast tego zdecydował się studiować sztuki piękne w Bradford, dołączył do zespołu muzycznego i przeniósł się do Londynu. Potem przez dziesięć lat koncertował z zespołem i nagrywał płyty, prawie stał się sławny z tego powodu. Karierę pisarską rozpoczął w wieku dziesięciu lat. Próbował pisać scenariusze do serialu " Hotel Zacisze". Następnie tworzył piosenki, wiersze i krótkie formy literackie. W ciągu dnia Dave pracował w studiu graficznym, a wieczorami pisał. Obecnie mieszka z rodziną w Hertfordshire, w domu pełnym książek i płyt. Pisze w kącie na strychu, gdzie towarzyszy mu anarchistyczny rudy kot. Jego debiutancką powieścią w Polsce jest "15 dni bez głowy", która została nominowana do wielu nagród literackich i zdobyła prestiżową Crystal Kite Award. W przygotowaniu jest wydanie drugiej powieści autora "Czekając na Gonza".


Główny bohater to piętnastoletni Laurence, który ma sześcioletniego brata o imieniu Jay oraz matkę, która wiecznie jest w stanie upojenia alkoholowego. Chłopiec chce być niewidzialny, żeby ukryć prawdę o sytuacji domowej przed nauczycielami, kolegami ze szkoły i sąsiadami.
Gdy jego matka niespodziewanie znika, to na początku chłopak bierze to za kolejne balowanie matki z okazji wypłaty. Jednak jej nieobecność się przedłuża i Laurence musi zająć się bratem oraz znaleźć sposób, aby poradzić sobie bez rodzicielki. Nie udaje mu się to zbytnio. Pojawia się bowiem sąsiadka, która chce rozmawiać z jego mamą o zalaniu jej mieszkania i informuje go również, że powiadomi opiekę społeczną o ich położeniu. Chłopak wmawia sąsiadce, że matka jest w pracy.
Laurence stara się o poprawę sytuacji, bierze udział w konkursie radiowym, żeby wygrać wycieczkę na wakacje. Chce w ten sposób sprawić prezent matce. Ma nadzieje, że to ją uszczęśliwi i dzięki temu przestanie pić.
Poznaje też dziewczynę o imieniu Mina, której z początku nie chce wyjawić szczegółów swojej sytuacji. Z czasem jednak zdobywa się na to. Dziewczyna stara mu się pomagać w opiece nad bratem i nie tylko.

Czy Laurence odnajdzie swoją matkę?
Czy matka chłopców będzie szczęśliwa i przestanie pić?
Jak potoczy się ich los?

Powieść ta jest książką o życiu. Opowiada o dość powszechnym uzależnieniu alkoholowym. Autor opisuje wszystko bez koloryzowania.


Dave Cousins napisał powieść, w której nawet przy czytaniu danego zdania śmiejemy się i smucimy jednocześnie. Niewielu autorów tak potrafi. Polecam. 
Recenzja dla:

Grupa Wydawnicza Foksal


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...