Przejdź do głównej zawartości

"Podróż po miłość. Maria" - Dorota Ponińska

"Podróż po miłość. Maria" to drugi tom z serii zatytułowanej "Podróż po miłość".
To kontynuacja przygód Emilii. Tym razem poznajemy też losy jej córki Marii.


W tomie drugim czytamy o dalszych losach Emilii w czasie wojny krymskiej, gdzie wraz z wojskiem jest obecna na froncie – chce być blisko męża, mimo konieczności rozstania się z synem.
W czasie pobytu na froncie Zakir ginie, a Emilia wraca na krótko do haremu teścia, którym opiekuje się teściowa. Ukrywa przed otoczeniem, że znowu jest w ciąży i niebawem wyjeżdża na Krym.
Podczas kilkuletniego pobytu w Rosji, próbuje odciąć się od przeszłości w haremie i tego, co wydarzyło się w czasie wojny. Jej córka Maria natomiast boryka się z problemem określenia swojego pochodzenia i przynależności narodowej. Nie wie, czy jest Rosjanką, Polką czy kimś innym z pochodzenia. Jednak z upływem czasu problem jej narodowości powoli się rozwiązuje, a ona sama poznaje swoje korzenie, brata i historię rodzinną. Jej starszy brat, Kemal, chociaż żywi uraz do matki za porzucenie po śmierci Zakira, przyjeżdża na Krym na zaproszenie siostry. Ma to miejsce po jej wizycie w haremie w towarzystwie Nadii.

Czy Kemal wybaczy matce porzucenie?
Jak potoczy się dalej ich życie?

Fachowe przypisy u dołu stron rozjaśniały terminy i pozwalały lepiej zrozumieć treść. Powieść czytało się przyjemnie i szybko. Fabuła jest oryginalna i ciekawie przedstawiona oraz barwna. Jest to niezwykła powieść obyczajowa z elementami przygody i romansu. Wielobarwny świat opisany przez autorkę skutecznie pobudza wyobraźnię i dostarcza wielu szalonych i bardzo kreatywnych pomysłów na wiersz, biżuterię oraz inspiruje do wymyślania dalszych przygód głównych bohaterów. Pozwala też przyjrzeć się głębiej naszemu życiu i natchnąć do zmian.


Powieść polecam i czekam na kolejną część zatytułowaną „Podróż po miłość. Lilianna”. Z pewnością o niej napiszę. 
Recenzja dla :

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Bankrut" - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zabrało się za spolszczenie gry Wheedle i dzięki temu z
Wrocławia do Warszawy przywiozłam karciankę Bankrut. Recenzję napisałam dopiero teraz,
ponieważ od razu wciągnęła mnie ta gra, a potem czas zabrała mi szkoła.

Pakiet trzech recenzji książek tematycznych - [„Wielka księga ogrodnika i działkowca” - Wolfgang Kawollek, „Encyklopedii małego ogrodu” - Andrew Wilson, „Ogród marzeń” - Agnes Pahler]

Oto przed Wami tekst, który jest recenzją aż trzech książek. Pozwoliłam sobie to połączyć, gdyż są to poradniki dotyczące podobnych zagadnień.
Wolfgang Kawollek jest technikiem ogrodnikiem. Wcześniej prowadził centrum ogrodnicze. Obecnie jest kierownikiem technicznym kompleksu edukacyjnego i hodowlanego dla studentów botaniki Uniwersytetu Kassel. Bierze czynny udział i świadczy wszechstronną pomoc w przygotowaniu oraz dalszym kształceniu ogrodników, jako wykładowca, referent, trener oraz specjalista i ekspert. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ogrodnictwa i hodowli oraz uprawy roślin. W 1991 roku za wkład w literaturę przedmiotu otrzymał nagrodę niemieckiego towarzystwa Ogrodniczego, Deutsche Gartenbau-Gesellschaft.