niedziela, 24 sierpnia 2014

"Podróż po miłość. Maria" - Dorota Ponińska

"Podróż po miłość. Maria" to drugi tom z serii zatytułowanej "Podróż po miłość".
To kontynuacja przygód Emilii. Tym razem poznajemy też losy jej córki Marii.


W tomie drugim czytamy o dalszych losach Emilii w czasie wojny krymskiej, gdzie wraz z wojskiem jest obecna na froncie – chce być blisko męża, mimo konieczności rozstania się z synem.
W czasie pobytu na froncie Zakir ginie, a Emilia wraca na krótko do haremu teścia, którym opiekuje się teściowa. Ukrywa przed otoczeniem, że znowu jest w ciąży i niebawem wyjeżdża na Krym.
Podczas kilkuletniego pobytu w Rosji, próbuje odciąć się od przeszłości w haremie i tego, co wydarzyło się w czasie wojny. Jej córka Maria natomiast boryka się z problemem określenia swojego pochodzenia i przynależności narodowej. Nie wie, czy jest Rosjanką, Polką czy kimś innym z pochodzenia. Jednak z upływem czasu problem jej narodowości powoli się rozwiązuje, a ona sama poznaje swoje korzenie, brata i historię rodzinną. Jej starszy brat, Kemal, chociaż żywi uraz do matki za porzucenie po śmierci Zakira, przyjeżdża na Krym na zaproszenie siostry. Ma to miejsce po jej wizycie w haremie w towarzystwie Nadii.

Czy Kemal wybaczy matce porzucenie?
Jak potoczy się dalej ich życie?

Fachowe przypisy u dołu stron rozjaśniały terminy i pozwalały lepiej zrozumieć treść. Powieść czytało się przyjemnie i szybko. Fabuła jest oryginalna i ciekawie przedstawiona oraz barwna. Jest to niezwykła powieść obyczajowa z elementami przygody i romansu. Wielobarwny świat opisany przez autorkę skutecznie pobudza wyobraźnię i dostarcza wielu szalonych i bardzo kreatywnych pomysłów na wiersz, biżuterię oraz inspiruje do wymyślania dalszych przygód głównych bohaterów. Pozwala też przyjrzeć się głębiej naszemu życiu i natchnąć do zmian.


Powieść polecam i czekam na kolejną część zatytułowaną „Podróż po miłość. Lilianna”. Z pewnością o niej napiszę. 
Recenzja dla :

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...