niedziela, 1 czerwca 2014

Opowieść o ludzkiej dobroci, czyli Cecilia Ahern "Sto imion"

Cecilia Ahern to pisarka, która mimo młodego wieku, zdobyła uznanie czytelników na całym świecie. Z pewnością najbardziej znaną jej powieścią jest „P.S. Kocham Cię”, które doczekało się nie tylko kilkudziesięciu tłumaczeń, ale też adaptacji kinowej. Charakterystyczną cechą powieści Ahern jest ich pozytywne przesłanie i przekonanie, że warto wierzyć w ludzi do końca. Podobnie jest w przypadku książki „Sto imion”.

Sto imion


Katherine Logan, którą wszyscy zwą Kitty, jest dziennikarką telewizyjną, lecz udziela się również w czasopiśmie „Etcetera”. Pewnego dnia oskarża o przestępstwo mężczyznę, o którym kręci materiał. Okazuje się jednak, że posądzony przez nią człowiek jest niewinny. Nagle sprawy przyjmują niepokojący obrót. Jest pozew, potem sprawa w sądzie, następnie wyrok. Pojawiają się problemy w pracy, ktoś oszpeca farbą drzwi wejściowe do mieszkania, ludzie przestają ufać głównej bohaterce.. Jedynie jej przyjaciółka i szefowa, Constance, nadal w nią wierzy. Ta niezwykła, mądra i spostrzegawcza kobieta wraz ze swoim mężem prowadzi niezależne „Ecetera” . Okazuje się, że jest poważnie chora. Tuż przed swoją śmiercią wyjawia Kitty sekret o liście, na której znajdują się tytułowe imiona. Zdradza jej miejsce ukrycia spisu, ale przegrywa z czasem i przez to informacje, co to za ludzie i w jakim celu zanotowane są te wszystkie nazwiska, zabiera ze sobą do grobu.

Kitty zostaje bez pracy, bez przyjaciół, w zamian ma tylko listę stu imion od Constance, a żadne z nich nie brzmi znajomo. Udaje jej się przekonać nowego szefa, że artykuł, który planowała jej przyjaciółka, powinien zostać napisany i być umieszczony w numerze wspomnieniowym o szefowej. Tylko dzięki wstawiennictwu męża Constance, Kitty dostaje zadanie napisanie tego tekstu. Pełna entuzjazmu zabiera się do pracy. Jednak szybko okazuje się, że żadna z osób znajdujących się na liście nie ma zielonego pojęcia o sprawie. W międzyczasie coraz bardziej powiększa się medialna nagonka, przyjaciele stają się wrogami, a szef traci cierpliwość, bo nie widzi postępów w przygotowaniu artykułu. Kitty wpada w obsesję i postanawia odkryć tajemnicę listy stu imion za wszelką cenę. Umawia się na spotkania z kolejnymi osobami znajdującymi się na liście, spędza z nimi dużo czasu i wypytuje o szczegóły z ich życia.Sto imion” to niezwykła powieść. Niesie przesłanie o ludzkiej dobroci. Uczy również, że bardzo ważna jest wiara w ludzi, do końca i mimo przeciwności losu. Ukazuje piękno prostoty, ludzką codzienność i wyjątkowość każdej osoby. Trudno zachować kamienną twarz podczas czytania ostatnich stron tej książki. Nie zdradzę rozwiązania zagadki z listą, żeby nie odbierać przyjemności z zagłębiania się w świecie opisanym przez autorkę. Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tę powieść. „Sto imion” wzrusza i podnosi na duchu. Książka doskonale nadaje się na prezent dla siebie i bliskich. 

Recenzja dla :Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...