Przejdź do głównej zawartości

"Bramy raju" Melissa De La Cruze

Bramy raju to ostatni tom cyklu opisującego przygody Schuyler Van Alen i jej przyjaciół. Autorką jest Melissa De La Cruz. Czytałam również poprzednie jej powieści, więc chciałam przeczytać i tę książkę, żeby poznać dalszy ciąg tej intrygującej historii.
Melissa De La Cruz (ur. 7 lipca 1971 r.) to urodzona na Filipinach dziennikarka oraz autorka książek dla młodzieży i dorosłych, która z wykształcenia jest historykiem sztuki i języka angielskiego. Najpopularniejsze stworzone przez nią cykle powieściowe to Au Pair oraz Błękitnokrwiści. Współpracuje także z czasopismami, m.in. GlamourCosmopolitan oraz The New York Times. Jeżeli chodzi o życie zawodowe, to, jak sama mówi, podejmowała się najróżniejszych prac, a dopiero w pisaniu odkryła swoje powołanie. Ukończyła Columbia University w Nowym Jorku. Obecnie mieszka wraz z mężem w Los Angeles. Jej powieści były wielokrotnie polecane przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich.
Dla poszukujących ciekawych informacji dodam, że wyemigrowała do USA w wieku dwunastu lat, a jej ojciec pracował w bankowości.
Na podstawie jej zbioru esejów Girls Who Like Boys Who Like Boys amerykańska telewizja kablowa Sundance Channel wyprodukowała w 2010 roku reality show o tym samym tytule.
Akcja powieści Bramy raju zaczyna się dokładnie w miejscu zakończenia fabuły Zagubionych w czasie (poprzedniej części tego cyklu). Błękitnokrwiści są osłabieni i większość z nich decyduje się ukryć. Schuyler po odkryciu, że jest Odźwierną i Kluczem do Bramy Obietnicy, nie może dopuścić, aby przeszli przez nią srebrnokrwiści i nefilimowie. Na szczęście są z nią Olivier i Kingsley.
Mimi i Jack zawarli umowę z Lucyferem. Oddali mu swoje dusze i lojalność w zamian za zerwanie łączącej ich więzi. Czy szatan tak łatwo da się oszukać?
Czy zdrada przyjaciół i ukochanych wystarczy, aby zwyciężyć z Lucyferem w ostatecznym starciu? Czy potwierdzą się słowa Lavrenca, który przepowiedział, że córka Gabrieli przyniesie ocalenie, zaprowadzi wygnanych do Raju?
W poprzednich częściach cyklu wydarzenia były przedstawiane z punktu widzenia kilku bohaterów. Tak samo jest tym razem. Otóż w tej części śledzimy wszystko oczami Sky, która udaje się do Londynu w poszukiwaniu Bramy Obietnicy. Obserwujemy też akcję z perspektywy Mimi, która wykonuje rozkazy Lucyfera, przemierzamy również miejsca opisywane w powieści razem z Bliss i jej watahą wilków.
Najbardziej intrygujący jest wątek narratorki Tomi, gdyż ma miejsce się w XV wieku – w ówczesnej Florencji, która jest prezentowana w tle okładki książki. Wyjaśnia bowiem najwięcej. W ostatniej części cyklu nawet najmniejsze szczegóły mają znaczenie. Element z pozoru nieistotny może odgrywać wielką rolę.
Melissa De La Cruz stworzyła bohaterów, których nie da się nie lubić, bowiem każdy z nich ma w sobie coś, co ujmie czytelnika. Bohaterowie nie są przerysowani, popełniają błędy i mają swoje słabości. Fabuła jest wciągająca, z każdą kolejną stroną napięcie rośnie, a rozwiązanie jednej tajemnicy powoduje odkrycie istnienia kolejnych. Nie brakuje również barwnych opisów i dbałości o szczegóły, co pozwala wszystko sobie dokładniej wyobrazić. Książka porywa od pierwszych stron, odbywamy wraz z bohaterami magiczną podróż pełną emocji i wrażeń. Powieść polecam szczególnie tym, którzy czytali poprzednie części, a także wszystkim, którzy chcą przyjemnie spędzić wolny czas.

Recenzja dla:

Nastek

Komentarze

  1. Czytałem pierwszą część ,,Błękitnokrwiści", którą znaczna część czytelników krytykuje. Dlaczego? Nie wiem, ja byłem zachwycony. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się przeczytać całą serię. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też nie wiem czemu, ale dla mnie jest w porządku. Oczywiście każdy ma prawo do własnej opinii.
    Zapraszam również na fp bloga ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

Aktualności ! :)

Wczoraj miała miejsce premiera powieści wydanej przez Fabrykę Słów, jeśli ktoś z Was czyta książki tego autora to już jest w sprzedaży kolejna ;)


„Tak wygląda szczęście” Jennifer E. Smith

Każdy z nas ma unikalną definicję szczęścia, bowiem każdy człowiek przeżywa swój czas zupełnie inaczej. Inne są wybory, najszczęśliwsze chwile, inny sposób spędzania wolnego czasu. Dla mnie szczęściem są spokojne wieczory na świeżym powietrzu z dobrą kawą w ręce i szklanką wyśmienitej kawy obok. Pisanie recenzji, wierszyków, planowanie, wyobrażanie sobie przyszłości. Uważam, że warto cieszyć się każdą chwilą, błahostką, spotkaniem, sukcesem, przygodą z bohaterem z ulubionym bohaterem z ulubionej powieści. Targi, spotkania, ploteczki, głupie wymiany zdań z przyjaciółką, wspólne śpiewanie i oczywiście przyjemna lektura na początek i zakończenie dnia... tak wygląda szczęście.
A teraz przejdę do powieści, której główna bohaterka ma 17 lat i nazywa się Ellie. Mieszka w małej, nadmorskiej miejscowości, w stanie Maine. Sporadycznie wyjeżdża z tej niewielkiej mieściny, która przed sezonem letnim jest spokojna, lecz w wakacje robi się wszędzie gwarno z powodu przybywających zewsząd turystów.…