piątek, 23 maja 2014

Kryminał ze współczesnością w tle.. „Kobiety na plaży” Tove Alsterdal

Kobiety na plaży” to pisarski debiut Tove Alsterdal. Uważam, że jest to świetny start w jej rozpoczynającej się karierze literackiej. Powieść jest połączeniem różnych gatunków. Znajdziemy tutaj thriller, kryminał, powieść psychologiczną, a wszystko jest zabarwione elementami love story. Poruszany jest wstrząsający, stale aktualny problem handlu ludźmi i nielegalnych imigrantów. Można przeczytać przecież na różnych portalach informacyjnych, iż blisko 42 tysiące nielegalnych imigrantów przechwycono na granicach UE w pierwszych czterech miesiącach tego roku.

okladka KOBIETY NA PLAZY front 300dpi

Kobiety na plaży” to powieść barwna, wielowątkowa i rozbudowana. Opisuje losy trzech kobiet, pozornie zupełnie ze sobą niepowiązanych. Są całkowicie różne, a jednak ich losy splatają się.
Na początku lektury poznajemy tajemniczą kobietę, która przeżyła podróż morską z Afryki do Europy. Udało jej się wydostać na ląd, zmęczona i wystraszona idzie plażą do najbliższej miejscowości, którą jest Tarify. Na plaży znajduje buty, których właścicielką jest Terese.

Na początku lektury poznajemy tajemniczą kobietę, która przeżyła podróż morską z Afryki d Europy.
Udało jej się wydostać na ląd, zmęczona i wystraszona idzie plażą do najbliższej miejscowości, którą jest Tarify. Na plaży znajduje buty, których właścicielką jest Terese.
Ona z kolei to młoda kobieta, która po burzliwej i upojnej nocy budzi się na plaży i odkrywa brak pieniędzy oraz paszportu. Jej chwilowy kochanek, poznany poprzedniego wieczoru w barze, zniknął bez śladu. Terese nie czuje się najlepiej i zamierza opłukać się w wodzie. Wtedy przypadkowo nadeptuje na ciało mężczyzny...martwego. Jest przerażona i ucieka. Sprawa zostaje zgłoszona na policji, a kobiecie podczas przesłuchań towarzyszy ojciec.
Następnie powieść przybliża nam mieszkającą w Nowym Jorku scenografkę Ally Cornwell. Poznajemy ją w chwili, gdy odkrywa, że jest w ciąży. Chce się tą wiadomością podzielić ze swoim mężem, Peterem, dziennikarzem Reportera, ale nie może się z nim skontaktować. Okazuje się bowiem, że przebywa on we Francji, gdzie zbiera materiały do swojego artykułu. Do teatru kobiety przychodzi koperta z materiałami od Petera, który prosi żonę, aby przechowała je w teatrze, a nie w domu. Zaniepokojona Ally obdzwania hotele i dowiaduje się, że Peter się wymeldował. Okazuje się również, że zniknęła część pieniędzy z ich wspólnej lokaty oszczędnościowej. Kobieta rusza śladami męża. W Paryżu korzysta z jego notatek, dzięki którym wie, z kim się kontaktować i jakie miejsca sprawdzać. Dowiaduje się, że Peter badał temat nielegalnego przemytu i handlu ludźmi, w który zamieszany jest bogaty przedsiębiorca. Dalsze ślady prowadzą kobietę do Portugalii i Hiszpanii. Sprawa okazuje się być bardzo niebezpieczna. Losy wszystkich opisanych bohaterek splatają się, a zakończenie na pewno nie jest happy endem...

"Kobiety na plaży" to kryminał, który przyciąga uwagę czytelnika piękną okładką i ciekawą fabułą.
Wielowątkowość sprawia, że książkę pochłania się jednym tchem. Pomysł na fabułę może do oryginalnych nie należy, jednak Tove Asterdal stworzyła intrygującą i oryginalną historię, która przemawia do czytelnika.
Napisana przez autorkę powieść porusza najgłębsze struny w czytelniku, jest mądra i na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Oprócz dreszczu sensacji, dostajemy też niesamowitą dawkę emocji i swoiste wołanie o pomoc ludzi, którzy są traktowani jak rzecz. Szczerze polecam.


Recenzja dla:


StartBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...