piątek, 14 marca 2014

„Papierowe Miasta” John Green

„Papierowe Miasta” to kolejna powieść Johna Greena dla młodzieży ukazująca życie nastolatków, które obfituje w trudne chwile.
Okładka książki Papierowe miasta
źródłoGłównym bohaterem jest siedemnastoletni Quentin, zwany przez przyjaciół po prostu Q. Q od dzieciństwa jest zauroczony Margo Roth Spiegelman, swoją rówieśniczką i sąsiadką, która jest szkolną gwiazdą, otoczoną tajemnicą, słynąca z buntowniczej postawy oraz ekstrawaganckiego zachowania. Dziewięć lat temu Q i Margo przeżyli dramatyczną przygodę, która ich połączyła – znaleźli martwego człowieka. Prawdopodobnie dlatego, choć od dawna nie zamienili ani słowa, Margo zwraca się właśnie do Q, gdy potrzebuje pomocy przy realizacji perfidnego planu zemsty na swoim byłym chłopaku i wszystkich innych osobach, które ją zawiodły. Przychodzi do Quentina w nocy, na twarzy pomalowana na czarno oraz ubrana na czarno, prosząc o podwiezienie w kilka miejsc. To będzie noc pełna wrażeń, po której Q będzie sobie robił nadzieję na upragniony związek z Margo. Następnego dnia dziewczyna znika. Zostawia jednak wskazówki, żeby Q mógł podążać jej tropem. Quentin z pomocą dwójki przyjaciół w końcu znajduje miejsce pierwszego pobytu dziewczyny. Następnie rozpoczyna poszukiwania jej aktualnego miejsca pobytu, co pozwala mu poznać prawdę o Margo i o sobie.

John Green kolejny raz w swojej powieści przekazuje nastolatkom wartości, próbuje objaśnić świat, oswaja ich własne uczucia. Jego książki nie da się przeczytać bez chwili refleksji nad sobą.
Język jest prosty, ale nie brakuje też inteligentnego dowcipu. Bohaterzy są dobrze wykreowani, lecz trochę nad wyrost idealni – papierowi. Uważam, że ta powieść jest o tym, że nie dostrzegamy, jacy niektórzy są naprawdę. Myślę, że najbardziej papierową postacią jest Margo, która nie lubi swojego wizerunku szkolnej gwiazdy i nie chce być wzorem dla innych. Wydarzenia również są „papierowe”.


„Papierowe miasta” to powieść wciągająca, która zawiera morał. Polecam


Za książkę serdecznie dziękuję :

2 komentarze:

  1. Koniecznie muszę przeczytać! Tym bardziej, że przyjaciółka mnie namawia, a jeszcze nie miałam styczności z twórczością tego autora. :)

    shelf-of-books.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam dwie inne książki tego autora, które uwielbiam. "Papierowe miasta" mam na swojej półce, ale jeszcze nie miałam czasu do nich zajrzeć :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...