wtorek, 18 lutego 2014

”Sztuka uprawiania róż z kolcami” Margaret Dilloway


Okładka książki Sztuka uprawiania róż z kolcamiSztuka uprawiania róż z kolcami” to powieść Margaret Dilloway wydana nakładem wydawnictwa M. Jest ona o powszechnych problemach ludzi.

Margaret Dilloway, posiadająca japońskie korzenie ze strony matki, po ukończeniu studiów pracowała jako redaktor dla dwóch tygodników. Autorka obecnie mieszka w San Diego wraz z mężem i trójką małych dzieci. W Internecie prowadzi swój blog "American Housewife". Powieść o trudnej sztuce uprawiania róż oparta jest po części na faktach z życia jej szwagierki.


Gal to trzydziestoletnia nauczycielka biologi, pracująca w katolickiej, prywatnej szkole. Od dzieciństwa choruje na nerki, jej choroba zmusza ją do odwiedzania szpitala co dwa dni, gdzie ma robioną dializę oczyszczającej organizm. Gal od dłuższego czasu liczy na przeszczep nerki, który uratuje jej życie, jednak bez większego rezultatu. Kobieta, mimo choroby, w wolnym czasie zajmuje się krzyżowaniem ze sobą wielu odmian róż. Nagle w jej samotne życie niespodziewanie wkracza nastoletnia siostrzenica Riley, którą nauczycielka musi się zaopiekować. Zmiany, wymuszone przez zmianę sytuacji, będą dla nich obu cenną lekcją życia.

Wydawać się może,że głównym wątkiem fabuły będzie choroba Gal i zmagania z nią. Jest zupełnie na odwrót. Autorka konstruuje fabułę tak, aby pokazać, że choroba nie usprawiedliwia egoizmu. Główna bohaterka irytuje swoim przekonaniem o tym,że nikt inny nie jest mądry. Dopiero po przyjeździe siostrzenicy, uświadamia sobie wiele rzeczy. Portret psychologiczny egoistycznej nauczycielki walczącej z chorobą skłania do refleksji i przemyśleń.
W powieści dużo miejsca zajmują ciekawostki o hodowli róż. Co kilka rozdziałów są umieszczone porady z „Wielkiego poradnika hodowli róż”, dzięki czemu możemy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Klimat powieści nie jest łatwy, gdyż przedstawia bolesny obraz choroby i trudnych relacji międzyludzkich. Na szczęście język książki nie jest zbytnio skomplikowany. Uważam, że jest to wciągająca opowieść, która wzbudza wzruszenie.
Polecam.Za książkę dziękuję Wydawnictwu M.
Tytuł:”Sztuka uprawiania róż z kolcami”
Autor: Margaret Dilloway
Wydawnictwo: M
Ilość stron: 440
Gatunek: Powieść obyczajowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...