Przejdź do głównej zawartości

"Chłopcy" Jakub Ćwiek

Okładka książki Chłopcy
źródło
„Chłopcy” Jakuba Ćwieka to połączenie ciężkiego klimatu w stylu Sons of Anarchy z postaciami ze świata Piotrusia Pana. Książka już właśnie samym tym pomysłem intryguje i zachęca do sprawdzenia, co z tego wyjdzie.

Jakuba Ćwieka chyba każdy kojarzy, wiele osób czytało jego cykl „Kłamca”, łączący motywy mitologiczne i popkulturowe. Jest miłośnikiem i znawcą fantastyki, a zawodowo publicystą, scenarzystą, konferansjerem, animatorem kultury.

Zagubieni Chłopcy to jeden z najdziwniejszych gangów motocyklowych na świecie. Tworzą zgrany zespół i bez przerwy są czymś zajęci. Dawniej byli towarzyszami Piotrusia Pana, lecz potem zaczęła nimi dowodzić Dzwoneczek, jedyna kobieta w tej ekipie. Nie wyglądają jak bajkowe postacie – są odziani w skórzane kurtki, mają noże, jeżdżą na harleyach.
Wikłają się w niebezpieczne przygody, podróżują Skrótem, a co najważniejsze - dobrze się przy tym wszystkim bawią, bo to jest dla nich bardzo ważne, gdyż nie chcą dorosnąć. Wszyscy mieszkają w Drugiej Nibylandii, znajdującej się w zapomnianym lunaparku w pobliżu niewielkiego miasteczka, do którego regularnie przyjeżdżają dzieci z miejscowego domu dziecka. Jest to dla nich okazja na rekrutację kolejnych chłopców do zespołu.
Zagubieni Chłopcy utrzymują się ze sprzedaży magii, która pozwala szybko przebywać ogromne odległości. Zajęcie jest niebezpieczne i wymaga dużych umiejętności, lecz na ich usługi duże zapotrzebowanie. Czasami jednak zdarzają się im w tej specyficznej pracy problemy, z którymi nie potrafią sobie odpowiedzialnie poradzić, bo w końcu jeszcze tak naprawdę nie są dorośli.


Lektura tej powieści to bardzo ciekawa przygoda dla czytelnika. Czyta się świetnie, nie można się oderwać. Jak dorwałam się do książki, to przeczytałam ją jednym tchem, bez chwili na odpoczynek. Autor świetnie wykreował bohaterów, akcja jego książki ma odpowiednie tempo oraz nie ma tutaj miejsca na lanie wody i owijanie w bawełnę, co szczególnie mnie zawsze urzeka w twórczości Jakuba Ćwieka. Dzięki temu wszystko staje się bardziej bliższe i autentyczne, wręcz znajome. Przygody Zagubionych Chłopców zostały opisane z wielką swobodą. Plusem powieści jest to, że udało się świat znanej bajki umieścić w polskich realiach. 
Jakub Ćwiek znakomicie wplata w powieść refleksje na poważniejsze tematy takie jak los sierot, problemy związane z dorastaniem oraz nauką dzieci odróżniania dobra i zła.
Ta książka jest przesiąknięta dużą dawką humoru, oprawa graficzna też jest naprawdę świetna, szczególnie wypukłe elementy ( uwielbiam przeciągać palcami po ich fakturze). Mam nadzieję, że autor nie poprzestanie na dwóch tomach i powstanie wielotomowa seria. Książkę oczywiście gorąco polecam i wkrótce zabiorę się za drugi tom tej niebywale fascynującej przygody Chłopców i Dzwoneczka.



Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN.


Tytuł:”Chłopcy”
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: SQN
Ilość stron: 320
Gatunek: Fantastyka

Ocena:10/10 a nawet 12 

Popularne posty z tego bloga

„Elena. Burzliwe lato” Nele Neuhaus

„Elena. Burzliwe lato” to kontynuacja młodzieżowej powieści Nele Neuhaus „Elena. Wygrać z losem”. Książka ta została wydana nakładem wydawnictwa Media Rodzina całkiem niedawno. W poprzednim tomie rodzice Eleny przejeli po jej dziadku spory dług, który musieli spłacać w ratach. Związek głównej bohaterki i jej ukochanego napotyka na wiele przeszkód z powodu kłótni między ich rodzinami. Drugi tom powieści opisuje dalsze losy ich młodzieńczej miłości. Wiele spraw się zmienia. Na przykład Fritzi, ukochany koń dziewczyny, jest zdrowy i bierze udział w zawodach jeździeckich. Z tego powodu Elena rzadziej spotyka się z Timem, gdyż wcześniej trening Fritziego był pretekstem do potajemnych, popołudniowych randek na łące. W szkole Elenie na złość robi znienawidzona przez nią koleżanka z klasy, która kiedyś zrobiła sobie zdjęcia z Timem i teraz się nimi wszystkim chwali. Dodatkowo ktoś potem z ukrycia pstryka fotkę naszej parze zakochanych i wrzuca ją na portal społecznościowy, gdzie pojawia...

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Charlotte i pierwsza miłość" - Nele Neuhaus

Po przygodach łowczyni nagród, czas na Charlotte i jej konia, który nazywa się Won Da Pie. To już czwarta część cyklu książek o dziewczynie kochającej konie, napisana przez Nele Neuhaus, która jest też autorką uwielbianych przeze mnie kryminałów. „Charlotte i pierwsza miłość” potraktowałam jako odskocznię od bardziej wymagających lektur, pogrążyłam się w lekturze dla relaksu. W tym tomie nasza Charlotte i jej koń, oprócz oczekiwania na przeprowadzkę do nowej stadniny, mają okazję wystąpić na pierwszych swoich zawodach. Jak im pójdzie? Dziewczyna również nawiązuje mocniejsze więzi z Katie oraz szczególną z Simonem, jednak kłóci się bardzo często ze swoją najlepszą przyjaciółką Doro. Znają się od dziecka, więc jest zaskoczona jej zachowaniem. Jednak Charlotte, mimo sprzeczek z Doro, nadal dzielnie walczy o stadninę i jej przyszłość. Grupa ludzi chce zmienić charakter stadniny na model skupiający się na jednej dziedzinie jeździeckiej. Na najbliższym zebraniu rady rozstrzygn...