Przejdź do głównej zawartości

"Chłopcy" Jakub Ćwiek

Okładka książki Chłopcy
źródło
„Chłopcy” Jakuba Ćwieka to połączenie ciężkiego klimatu w stylu Sons of Anarchy z postaciami ze świata Piotrusia Pana. Książka już właśnie samym tym pomysłem intryguje i zachęca do sprawdzenia, co z tego wyjdzie.

Jakuba Ćwieka chyba każdy kojarzy, wiele osób czytało jego cykl „Kłamca”, łączący motywy mitologiczne i popkulturowe. Jest miłośnikiem i znawcą fantastyki, a zawodowo publicystą, scenarzystą, konferansjerem, animatorem kultury.

Zagubieni Chłopcy to jeden z najdziwniejszych gangów motocyklowych na świecie. Tworzą zgrany zespół i bez przerwy są czymś zajęci. Dawniej byli towarzyszami Piotrusia Pana, lecz potem zaczęła nimi dowodzić Dzwoneczek, jedyna kobieta w tej ekipie. Nie wyglądają jak bajkowe postacie – są odziani w skórzane kurtki, mają noże, jeżdżą na harleyach.
Wikłają się w niebezpieczne przygody, podróżują Skrótem, a co najważniejsze - dobrze się przy tym wszystkim bawią, bo to jest dla nich bardzo ważne, gdyż nie chcą dorosnąć. Wszyscy mieszkają w Drugiej Nibylandii, znajdującej się w zapomnianym lunaparku w pobliżu niewielkiego miasteczka, do którego regularnie przyjeżdżają dzieci z miejscowego domu dziecka. Jest to dla nich okazja na rekrutację kolejnych chłopców do zespołu.
Zagubieni Chłopcy utrzymują się ze sprzedaży magii, która pozwala szybko przebywać ogromne odległości. Zajęcie jest niebezpieczne i wymaga dużych umiejętności, lecz na ich usługi duże zapotrzebowanie. Czasami jednak zdarzają się im w tej specyficznej pracy problemy, z którymi nie potrafią sobie odpowiedzialnie poradzić, bo w końcu jeszcze tak naprawdę nie są dorośli.


Lektura tej powieści to bardzo ciekawa przygoda dla czytelnika. Czyta się świetnie, nie można się oderwać. Jak dorwałam się do książki, to przeczytałam ją jednym tchem, bez chwili na odpoczynek. Autor świetnie wykreował bohaterów, akcja jego książki ma odpowiednie tempo oraz nie ma tutaj miejsca na lanie wody i owijanie w bawełnę, co szczególnie mnie zawsze urzeka w twórczości Jakuba Ćwieka. Dzięki temu wszystko staje się bardziej bliższe i autentyczne, wręcz znajome. Przygody Zagubionych Chłopców zostały opisane z wielką swobodą. Plusem powieści jest to, że udało się świat znanej bajki umieścić w polskich realiach. 
Jakub Ćwiek znakomicie wplata w powieść refleksje na poważniejsze tematy takie jak los sierot, problemy związane z dorastaniem oraz nauką dzieci odróżniania dobra i zła.
Ta książka jest przesiąknięta dużą dawką humoru, oprawa graficzna też jest naprawdę świetna, szczególnie wypukłe elementy ( uwielbiam przeciągać palcami po ich fakturze). Mam nadzieję, że autor nie poprzestanie na dwóch tomach i powstanie wielotomowa seria. Książkę oczywiście gorąco polecam i wkrótce zabiorę się za drugi tom tej niebywale fascynującej przygody Chłopców i Dzwoneczka.Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN.


Tytuł:”Chłopcy”
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: SQN
Ilość stron: 320
Gatunek: Fantastyka

Ocena:10/10 a nawet 12 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Bankrut" - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zabrało się za spolszczenie gry Wheedle i dzięki temu z
Wrocławia do Warszawy przywiozłam karciankę Bankrut. Recenzję napisałam dopiero teraz,
ponieważ od razu wciągnęła mnie ta gra, a potem czas zabrała mi szkoła.

Pakiet trzech recenzji książek tematycznych - [„Wielka księga ogrodnika i działkowca” - Wolfgang Kawollek, „Encyklopedii małego ogrodu” - Andrew Wilson, „Ogród marzeń” - Agnes Pahler]

Oto przed Wami tekst, który jest recenzją aż trzech książek. Pozwoliłam sobie to połączyć, gdyż są to poradniki dotyczące podobnych zagadnień.
Wolfgang Kawollek jest technikiem ogrodnikiem. Wcześniej prowadził centrum ogrodnicze. Obecnie jest kierownikiem technicznym kompleksu edukacyjnego i hodowlanego dla studentów botaniki Uniwersytetu Kassel. Bierze czynny udział i świadczy wszechstronną pomoc w przygotowaniu oraz dalszym kształceniu ogrodników, jako wykładowca, referent, trener oraz specjalista i ekspert. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ogrodnictwa i hodowli oraz uprawy roślin. W 1991 roku za wkład w literaturę przedmiotu otrzymał nagrodę niemieckiego towarzystwa Ogrodniczego, Deutsche Gartenbau-Gesellschaft.