Przejdź do głównej zawartości

"KOSOGŁOS" - SUZANNE COLLINS

Kosogłos” autorstwa Suzanne Collins to trzecia i ostatnia część trylogii „Igrzyska śmierci”, na którą niecierpliwie czekałam po przeczytaniu dwóch poprzednich tomów. Gdy już go otrzymałam od razu zabrałam się do lektury.
Na początku napiszę kilka słów o okładce. Na niebieskim tle ukazany jest tytułowy ptak z rozpostartymi skrzydłami. Myślę więc, że kolor okładki może mieć tu symboliczne znaczenie. Niebieska barwa kojarzy mi się z niebem i zapewne obrazuje pokój w Panem.
Poprzednia część „W pierścieniu ognia”, ma okładkę w kolorze czerwonym, co mogło symbolizować wybuch powstania przeciwko Kapitolowi. Natomiast okładka „Igrzysk śmierci” jest czarna, co moim zdaniem sugeruje trudne warunki życia w Panem i Głodowe Igrzyska.
Ostatnia część trylogii opowiada nam o tym, jak siedemnastoletnia już Katniss Everdeen staje do decydującej walki z Kapitolem.
Trybutka Igrzysk Śmierci i Ćwierćwiecza Poskromienia stała się dla ludzi symbolem wolności, dlatego mimo wielu ran fizycznych i psychicznych, dziewczyna zgadza się zostać tytułowym „Kosogłosem”. Zaczyna pomagać mieszkańcom poszczególnych Dystryktów i zachęca ich do walki z władzami w Kapitolu.
Ponadto Katniss dręczą koszmary i niepokój o Peetę, z którym łączą ją silne więzy. Podczas akcji odbicia chłopaka okazuję się, że jego stan psychiczny jest ciężki. Peeta próbuje zabić dziewczynę, która w jego przekonaniu jest kolejnym potworem, którego musi pokonać. Widać też jak bardzo zmienili się bohaterowie.
Prim nie jest już małą dziewczynką, tylko nad wiek dojrzałą nastolatką. Zmienił się też Gale i reszta głównych postaci.
W tej części Katniss kolejny raz musi stanąć do walki i zadać sobie pytanie kto rzeczywiście jest jej wrogiem. „Kosogłos” obfituje w wydarzenia krwawe, bezlitosne i wstrząsające, ale nie brak w nim miejsca na uczucia takie jak przyjaźń czy miłość. Jeśli chodzi o zakończenie, to każdy czytelnik może je inaczej odebrać – dla jednych będzie to happy end, dla drugich coś zupełnie innego. Wszystko zależy od punktu widzenia i interpretacji samego czytelnika.
Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tą niesamowitą trylogię Suzanne Collins. Sądzę, że jej przesłanie warte jest uwagi. Polecam!

Za książkę dziękuje wydawnictwu Media Rodzina.

Tytuł: „Kosogłos”
Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2010
Liczba stron:371
Gatunek: Science – fiction
Ocena: 10/10
Recenzja dla:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Chłopcy 3. Zguba" Jakub Ćwiek

Nadszedł teraz czas na wcześniej zapowiadaną przeze mnie książkę zatytułowaną “Chłopcy 3. Zguba”. Jest to trzeci tom przygód Dzwoneczka i Chłopców. Różni się on od poprzednich części, co nie było dla mnie zaskoczeniem. To się kiedyś Chłopcom musiało przydarzyć.

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

KONKURS Z OKAZJI 1 URODZIN BLOGA!!

Witajcie Kochani,
Dziś startuje (spóźniony) konkurs z okazji 1 urodzin bloga. Na początku chciałabym podziękować każdemu, kto czyta, komentuje to co piszę. :) A teraz czas powiedzieć więcej o konkursie, którego współorganizatorem jest Wydawnictwo Media Rodzina.

Zasady konkursu:


Organizatorką konkursu jestem ja - właścicielka bloga Pasjonaci o książkach i Wydawnictwo Media Rodzina. Konkurs trwa od 7.07.2014 r do 28.07.2014 r( do godz. 23:59). Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu 5 dni od zakończenia. Uczestnik musi posiadać adres zamieszkania na terenie Polski. Uczestnik musi spełnić następujące warunki:a) W komentarzu wyrazić chęć wzięcia udziału ( Zgłaszam się itp.) Zgłoszenie się jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przekazanie Wydawnictwu danych adresowych.  b) Podać w komentarzu swojego maila.  c)Odpowiedzi na pytania konkursowe wysłać na maila: basia3147@gmail.com
d)Polubić fp Pasjonaci o książkach i fp  Wydawnictwa. 5. Nagrodami są( po jednym egzemplarzu):"Gdzie jesteś, Bernadette&…