Przejdź do głównej zawartości

"Elena. Wygrać z losem" - Nele Neuhaus
Elena jest nastolatką kochającą konie – jej rodzice prowadzą stadninę, a ojciec z bratem uczestniczą w turniejach jeździeckich. Dziewczyna jednak czuje się osamotniona. Potajemnie trenuje więc z Fritzim – koniem, który niegdyś uległ kontuzji, po czym został spisany na straty. Gdy pojawia się Tim, Elena początkowo nie zwraca na niego uwagi, ale po pewnym czasie, jak to zwykle bywa zakochuje się w nim. Jednak chłopak jest synem wroga ojca Eleny, przez co ich związek nie jest mile widziany. Nastolatkowie mimo wszystko nie mają zamiaru przestać się spotykać, a Tim oferuje Elenie pomoc w treningach z Fritzim. Nieoczekiwanie stadninę odwiedza komornik sądowy z informacją o ogromnym zadłużeniu tego miejsca.
Nastroje domowników i atmosfera diametralnie się zmieniają.

Czy rodzicom dziewczyny uda się uratować stadninę? Czy Elena i Tim będą razem? Co jest przyczyną nienawiści obu rodzin?

Nele Neuhaus to autorka znana czytelnikom gustującym w kryminałach. Powieść Elena. Wygrać z losem to lektura skierowana przede wszystkim do nastolatek. Tempo akcji – początkowo wolne – rośnie i już nie zwalnia. Barwne opisy i pierwszoosobowa narracja to kolejne zalety powieści.

Autorka pokazuje dobre i złe strony posiadania stadniny koni. Kryzys finansowy spowodowany długami rozdziela rodzinę Eleny. Rodzice ciągle kłócą się z dziadkami i między sobą. Po wyjeździe matki Elena postanawia poważnie pomówić z ojcem o jego zachowaniu, co doskonale pokazuje wartość rozmowy pomiędzy rodzicami, a dziećmi.

Warto również zwrócić uwagę na wątek miłosny. W toku akcji główna bohaterka powoli uświadamia sobie, że się zakochała. Bardzo podobało mi się brak pośpiechu autorki w opisie rozwoju uczucia, przez co lektura cały czas trzymała w napięciu.

Książka Nele Neuhaus to jedna z najlepszych powieści dla nastolatek, które czytałam, to także świetna pozycja dla miłośników koni i osób chcących poznać tajniki jeździectwa.


Za książkę dziękuje wydawnictwu Media Rodzina.Tytuł: „Elena. Wygrać z losem”
Autor: Nele Neuhaus
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2013
Stron: 311
Gatunek: Powieść młodzieżowaOcena:10/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Bankrut" - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zabrało się za spolszczenie gry Wheedle i dzięki temu z
Wrocławia do Warszawy przywiozłam karciankę Bankrut. Recenzję napisałam dopiero teraz,
ponieważ od razu wciągnęła mnie ta gra, a potem czas zabrała mi szkoła.

Pakiet trzech recenzji książek tematycznych - [„Wielka księga ogrodnika i działkowca” - Wolfgang Kawollek, „Encyklopedii małego ogrodu” - Andrew Wilson, „Ogród marzeń” - Agnes Pahler]

Oto przed Wami tekst, który jest recenzją aż trzech książek. Pozwoliłam sobie to połączyć, gdyż są to poradniki dotyczące podobnych zagadnień.
Wolfgang Kawollek jest technikiem ogrodnikiem. Wcześniej prowadził centrum ogrodnicze. Obecnie jest kierownikiem technicznym kompleksu edukacyjnego i hodowlanego dla studentów botaniki Uniwersytetu Kassel. Bierze czynny udział i świadczy wszechstronną pomoc w przygotowaniu oraz dalszym kształceniu ogrodników, jako wykładowca, referent, trener oraz specjalista i ekspert. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ogrodnictwa i hodowli oraz uprawy roślin. W 1991 roku za wkład w literaturę przedmiotu otrzymał nagrodę niemieckiego towarzystwa Ogrodniczego, Deutsche Gartenbau-Gesellschaft.