Przejdź do głównej zawartości

„Chwila szczęścia” Federico Moccia

Chwila szczęścia” to powieść obyczajowa autorstwa Federico Moccii. Jest to pierwsza książka tego autora, ale wcześniej zapoznałam się z ekranizacjami jego powieści, które mają intrygujące tytuły: „Trzy metry nad niebem” i „Tylko Ciebie chcę". Zamierzam bardziej wgłębić się w twórczość tego pisarza.

Chwila szczęścia
źródło
Federico Moccia – włoski pisarz, scenarzysta i reżyser. Jego pierwsza powieść - „Trzy metry nad niebem” odniosła we Włoszech niebywały sukces i stała się książką kultową. Tylko w 2004 roku miała pięć dodruków. Do tej pory sprzedano ponad milion osiemset tysięcy egzemplarzy. Za „Trzy metry nad niebem” autor otrzymał nagrodę Premio Torre di Castruccio, w kategorii Narrativa 2004 oraz Premio Insula Romana, w kategorii młodzi dorośli 2004. Wszystkie książki włoskiego pisarza zostały sfilmowane. Moccia cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie, prawa do jego książek zostały sprzedane do wszystkich krajów europejskich (od Portugalii po Rosję), a także do Japonii i Brazylii.

Główny bohater, młody Włoch, Nicco, pracuje w rodzinnej firmie, a popołudniami w biurze handlu nieruchomościami. Ma dziewczynę, Alessię, którą bardzo mocno kocha, ale wcześniej nie zdobył się na to, aby jej o tym powiedzieć. Postanawia poczekać do dnia jej urodzin, żeby poprzez prezent wyrazić swoje uczucia. Gdy ma już zrealizować swój cel, to słyszy od niej słowa: "przykro mi" i Alessia odchodzi bez dodatkowych wyjaśnień. Nicco się załamuje tym wszystkim. Z pomocą przychodzi jego przyjaciel, którego nazywają Gruby. Dzięki niemu poznaje dwie Polki czyli Anię i Paulinę. Od tej chwili większość czasu spędzają w czwórkę.
Nicco myśli bezustannie o Alessi, ale w końcu poddaje się urokowi Ani.
Co będzie dalej?

Przyjaciół nie musisz rozumieć, akceptujesz ich.”

Na podstawie książki oraz wspomnianych już przeze mnie ekranizacji stwierdzam, że Federico Moccia potrafi pięknie opisywać uczucia, przeżycia, problemy, malownicze miejsca. Jednak tej powieści brakuje magnesu, który wciągnąłby mnie bez reszty. Jednakże nadal chcę i będę czytać jego powieści, gdyż słowa zawarte w jego książce zapadają w pamięć.
A to kilka fragmentów, które przyciągnęły moją uwagę.

Wydaje nam się, że znamy ludzi, którzy żyją wokół nas, ale jesteśmy w błędzie. Nie znamy ich myśli, lęków, obaw. Często mylnie ich oceniamy, porównujemy do siebie samych, przymierzamy do swoich zwyczajów, do własnego postrzegania świata.”

(…) nasze życie to ciągłe łapanie równowagi. Kiedy wydaje ci się, że już ją osiągnąłeś, wydarza się coś, co sprawia, że ponownie ją tracisz. Upadasz do przodu lub do tyłu i znowu próbujesz ją złapać. Czasami nie jest to możliwe, więc musisz zmienić swoje życie, a to z kolei bywa trudne. Zanim się obejrzysz, wygląda ono zupełnie inaczej.”

(…) życie to film z jednym tylko ujęciem, nie ma dubli.

Straciłem coś i to spowodowało, że przestałem marzyć, a jednego jestem pewien: bez marzeń nigdzie nie dojdziesz.”Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza S.A oraz Business&Culture.Komentarze

 1. Książka jest bardzo słaba. To moje pierwsze spotkanie z autorem, więc liczyłam na jakieś Wow, ale niestety się zawiodłam. Po inne jego książki też mam zamiar sięgnąć, więc się nie poddaję, ale mimo wszystko przykro, że tak słabo to wyszło...

  OdpowiedzUsuń
 2. Te cytaty przekonały mnie do książki :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja oglądałam filmy i chcę przeczytać książki ;) Paulino

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Chłopcy 3. Zguba" Jakub Ćwiek

Nadszedł teraz czas na wcześniej zapowiadaną przeze mnie książkę zatytułowaną “Chłopcy 3. Zguba”. Jest to trzeci tom przygód Dzwoneczka i Chłopców. Różni się on od poprzednich części, co nie było dla mnie zaskoczeniem. To się kiedyś Chłopcom musiało przydarzyć.

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

KONKURS Z OKAZJI 1 URODZIN BLOGA!!

Witajcie Kochani,
Dziś startuje (spóźniony) konkurs z okazji 1 urodzin bloga. Na początku chciałabym podziękować każdemu, kto czyta, komentuje to co piszę. :) A teraz czas powiedzieć więcej o konkursie, którego współorganizatorem jest Wydawnictwo Media Rodzina.

Zasady konkursu:


Organizatorką konkursu jestem ja - właścicielka bloga Pasjonaci o książkach i Wydawnictwo Media Rodzina. Konkurs trwa od 7.07.2014 r do 28.07.2014 r( do godz. 23:59). Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu 5 dni od zakończenia. Uczestnik musi posiadać adres zamieszkania na terenie Polski. Uczestnik musi spełnić następujące warunki:a) W komentarzu wyrazić chęć wzięcia udziału ( Zgłaszam się itp.) Zgłoszenie się jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przekazanie Wydawnictwu danych adresowych.  b) Podać w komentarzu swojego maila.  c)Odpowiedzi na pytania konkursowe wysłać na maila: basia3147@gmail.com
d)Polubić fp Pasjonaci o książkach i fp  Wydawnictwa. 5. Nagrodami są( po jednym egzemplarzu):"Gdzie jesteś, Bernadette&…