Przejdź do głównej zawartości

„Zabójczy Księżyc” N. K Jemisin

Zabójczy Księżyc” autorstwa N.K Jemisin to fantastyka z wątkami mitologicznymi.
Książka została nominowana do nagrody Nebula i World Fantasy Award.

N.K. Jemisin z wykształcenia jest psychologiem. Jest również aktywną blogerką polityczną, feministyczną i antyrasistowską. Autorka zadebiutowała w 2010 roku powieścią "Sto Tysięcy Królestw".  Twórczość Jemisin została dostrzeżona i doceniona przez krytyków literackich oraz czytelników na całym świecie. Pisarka zdobyła nagrodę Locusa za najlepszy debiut powieściowy oraz nagrodę czytelników Romantic Times. Jej teksty dwukrotnie nominowano do Nagrody Hugo oraz Nagrody Nebula, a także do World Fantasy Award.

Gujaareh, Miasto Snów, Miasto Hananji – bogini snów, córka Śniącej Luny i Słońca. W tym mieście podstawowym prawem jest spokój. Strzegą go przedstawiciele czterech ścieżek Służby Hananji: Dawcy, Zbieracze, Nauczyciele oraz Wartownicy. Uzdrawiają, pilnują dzieł bogini i przestrzegania prawa. Wykonują swoje obowiązki przy pomocy magicznej energii, którą pobierają ze snów. Są posłuszni bogini Hananji tak samo jak mieszkańcy, którym zabierają sny w formie daniny. Ehiru, hananjański zbieracz, którego symbolem jest czarna róża oazy. Pewnego dnia dostaje zlecenie od swojego przełożonego, które dotyczy zebrania ( uśmiercenia) Sunandi przysłanej do Gujaareh w sprawach politycznych,którą w tych niezbyt dobrych dla niej okolicznościach poznaje. Podczas wykonywania zlecenia odkrywa, że został wciągnięty w spisek, który może zagrozić jemu oraz krajowi. Wraz ze swoim praktykantem Nijiri oraz mówczynią – Sunandi - jedzie do miasta Kisui, aby odkryć prawdę i zapobiec wojnie, którą mogło by wywołać wykonanie zlecenia.

Zabójczy Księżyc” to fantastyka, w której znajdziemy wątki mitologiczne, barwny, nowy świat oraz intrygi polityczne w cywilizacji, która jest zależna od bogów i władzy występującej w ich imieniu. W powieści dobro ze złem wzajemnie się przeplatają, rzeczywistość jest mroczniejsza niż się wydaje się bohaterom tej historii.
Jest napisana lekko, czyta się ją jednym tchem. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.
Książkę polecam osobą uwielbiającym fantastykę i wątki mitologiczne.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Akurat, Wydawnictwu Muza oraz Business & Culture.

Wyświetlanie logo.MUZA.jpg Start


Tytuł: „Zabójczy Księżyc”
Autor: N. K Jemisin
Wydawnictwo: Akurat
Ilość stron: 448
Gatunek: Fantasy


Komentarze

  1. Brzmi ciekawie, chociaż nie wiem czy się skuszę, jakoś do tej książki mnie nie ciągnie. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wątki mitologiczne, to jest to :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Bankrut" - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zabrało się za spolszczenie gry Wheedle i dzięki temu z
Wrocławia do Warszawy przywiozłam karciankę Bankrut. Recenzję napisałam dopiero teraz,
ponieważ od razu wciągnęła mnie ta gra, a potem czas zabrała mi szkoła.

Pakiet trzech recenzji książek tematycznych - [„Wielka księga ogrodnika i działkowca” - Wolfgang Kawollek, „Encyklopedii małego ogrodu” - Andrew Wilson, „Ogród marzeń” - Agnes Pahler]

Oto przed Wami tekst, który jest recenzją aż trzech książek. Pozwoliłam sobie to połączyć, gdyż są to poradniki dotyczące podobnych zagadnień.
Wolfgang Kawollek jest technikiem ogrodnikiem. Wcześniej prowadził centrum ogrodnicze. Obecnie jest kierownikiem technicznym kompleksu edukacyjnego i hodowlanego dla studentów botaniki Uniwersytetu Kassel. Bierze czynny udział i świadczy wszechstronną pomoc w przygotowaniu oraz dalszym kształceniu ogrodników, jako wykładowca, referent, trener oraz specjalista i ekspert. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ogrodnictwa i hodowli oraz uprawy roślin. W 1991 roku za wkład w literaturę przedmiotu otrzymał nagrodę niemieckiego towarzystwa Ogrodniczego, Deutsche Gartenbau-Gesellschaft.