Przejdź do głównej zawartości

„PRZEBUDZENIE DOKTORA SØRENA”- MAGDALENY KEMPNY, DEBIUT 2013


„PRZEBUDZENIE DOKTORA SØRENA” - autorstwa Magdaleny Kempny to kryminalna powieść fantasy, która zajęła I miejsce w II edycji konkursu „Literacki Debiut Roku”, organizowanym przez wydawnictwo Novae Res.

Królestwo Nort, nad którym pieczę sprawuje łaskawy król Linnamen, znane jest z prowadzenia izolacjonistycznej polityki i z nietolerancyjnego społeczeństwa, w którym dominują ordynarność oraz uprzedzenie.
Współegzystowanie z Innymi – czyli przede wszystkim wampirami i wilkołakami – może sprawić nie lada problemy, lecz niektóre królestwa zauważyły, że życie z nimi w zgodzie przynosi również korzyści. Choć na nortańskim dworze nie przepadają zbytnio za Innymi, tytułowy bohater – doktor Soren – jest półwampirem. Nie musi on pić krwi tak często jak pełnoprawny wampir, lecz aby utrzymać się przy życiu spożywa jej nie wielką ilość. Pewnego wieczoru doktor Soren, przeglądając dokumetacje medyczne sprzed 30-stu – lat, zauważa dziwną zależność, według której wiele kobiet umarło w wyniku komplikacji przy porodzie, w tym matka obecnego króla Linnamena. Na dodatek doktora dręczy przeczucie, że nortańskiemu władcy grozi niebezpieczeństwo – ktoś z najbliższego otoczenia króla pragnie jego śmierci. Soren, Linnamen i kilku innych bohaterów wszczynają śledztwo, pragnąc jak najszybciej znaleźć odpowiedzi na piętrzące się pytania. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywał starszy brat i ojciec króla? Kim jest wilkołak, który pojawił się na królewskim dworze? Jeśli nie uda im się znaleźć odpowiedzi - Linnamen może zginąć.

Magdalena Kempna stworzyła w swojej powieści wielobarwny świat, w którym wilkołaki, wampiry i ludzie żyją tak blisko, że nie-mal obok siebie. Główny wątek powieści to intryga kryminalna prowadzona ciekawie i precyzyjnie. Bohaterowie mają skomplikowane charaktery i są niebanalnie wykreowani. Doktor Soren, Linnamen i księżniczka Liln budzą najprawdziwszą sympatię. Choć i tak jedyną z najbardziej złożonych i nieprzewidywalnych postaci jest spowiednik króla - Rafael Gabriel. Każdy powinien zapoznać się z tą historią, przynajmniej dla poznania osobowości spowiednika głowy Nort.

Wydawnictwo zadbało również o ciekawą oprawę wizualną książki, grafika jest nieco tajemnicza, utrzymana w zimnych kolorach nawiązujących do pogody w królestwie. Wyraźna czcionka sprawia, że bardzo przyjemnie się czyta. Powieść polecam każdemu, kto lubi zagadki, a nawet jeśli ich nie lubi, to w tej lekturze na pewno znajdzie coś dla siebie.
Za książkę dziękuje Wydawnictwu Novae Res.

Tytuł: „Przebudzenie doktora Sorena”

Autor: Magdalena Kempna

Wydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2013

Stron: 337

Gatunek: Fantasy


Ocena:9/10


Recenzja dla:Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

"Bankrut" - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zabrało się za spolszczenie gry Wheedle i dzięki temu z
Wrocławia do Warszawy przywiozłam karciankę Bankrut. Recenzję napisałam dopiero teraz,
ponieważ od razu wciągnęła mnie ta gra, a potem czas zabrała mi szkoła.

Pakiet trzech recenzji książek tematycznych - [„Wielka księga ogrodnika i działkowca” - Wolfgang Kawollek, „Encyklopedii małego ogrodu” - Andrew Wilson, „Ogród marzeń” - Agnes Pahler]

Oto przed Wami tekst, który jest recenzją aż trzech książek. Pozwoliłam sobie to połączyć, gdyż są to poradniki dotyczące podobnych zagadnień.
Wolfgang Kawollek jest technikiem ogrodnikiem. Wcześniej prowadził centrum ogrodnicze. Obecnie jest kierownikiem technicznym kompleksu edukacyjnego i hodowlanego dla studentów botaniki Uniwersytetu Kassel. Bierze czynny udział i świadczy wszechstronną pomoc w przygotowaniu oraz dalszym kształceniu ogrodników, jako wykładowca, referent, trener oraz specjalista i ekspert. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ogrodnictwa i hodowli oraz uprawy roślin. W 1991 roku za wkład w literaturę przedmiotu otrzymał nagrodę niemieckiego towarzystwa Ogrodniczego, Deutsche Gartenbau-Gesellschaft.