Przejdź do głównej zawartości

Kryminał ze współczesnością w tle.. „Kobiety na plaży” Tove Alsterdal

Kobiety na plaży” to pisarski debiut Tove Alsterdal. Uważam, że jest to świetny start w jej rozpoczynającej się karierze literackiej. Powieść jest połączeniem różnych gatunków. Znajdziemy tutaj thriller, kryminał, powieść psychologiczną, a wszystko jest zabarwione elementami love story. Poruszany jest wstrząsający, stale aktualny problem handlu ludźmi i nielegalnych imigrantów. Można przeczytać przecież na różnych portalach informacyjnych, iż blisko 42 tysiące nielegalnych imigrantów przechwycono na granicach UE w pierwszych czterech miesiącach tego roku.

okladka KOBIETY NA PLAZY front 300dpi

Kobiety na plaży” to powieść barwna, wielowątkowa i rozbudowana. Opisuje losy trzech kobiet, pozornie zupełnie ze sobą niepowiązanych. Są całkowicie różne, a jednak ich losy splatają się.
Na początku lektury poznajemy tajemniczą kobietę, która przeżyła podróż morską z Afryki do Europy. Udało jej się wydostać na ląd, zmęczona i wystraszona idzie plażą do najbliższej miejscowości, którą jest Tarify. Na plaży znajduje buty, których właścicielką jest Terese.

Na początku lektury poznajemy tajemniczą kobietę, która przeżyła podróż morską z Afryki d Europy.
Udało jej się wydostać na ląd, zmęczona i wystraszona idzie plażą do najbliższej miejscowości, którą jest Tarify. Na plaży znajduje buty, których właścicielką jest Terese.
Ona z kolei to młoda kobieta, która po burzliwej i upojnej nocy budzi się na plaży i odkrywa brak pieniędzy oraz paszportu. Jej chwilowy kochanek, poznany poprzedniego wieczoru w barze, zniknął bez śladu. Terese nie czuje się najlepiej i zamierza opłukać się w wodzie. Wtedy przypadkowo nadeptuje na ciało mężczyzny...martwego. Jest przerażona i ucieka. Sprawa zostaje zgłoszona na policji, a kobiecie podczas przesłuchań towarzyszy ojciec.
Następnie powieść przybliża nam mieszkającą w Nowym Jorku scenografkę Ally Cornwell. Poznajemy ją w chwili, gdy odkrywa, że jest w ciąży. Chce się tą wiadomością podzielić ze swoim mężem, Peterem, dziennikarzem Reportera, ale nie może się z nim skontaktować. Okazuje się bowiem, że przebywa on we Francji, gdzie zbiera materiały do swojego artykułu. Do teatru kobiety przychodzi koperta z materiałami od Petera, który prosi żonę, aby przechowała je w teatrze, a nie w domu. Zaniepokojona Ally obdzwania hotele i dowiaduje się, że Peter się wymeldował. Okazuje się również, że zniknęła część pieniędzy z ich wspólnej lokaty oszczędnościowej. Kobieta rusza śladami męża. W Paryżu korzysta z jego notatek, dzięki którym wie, z kim się kontaktować i jakie miejsca sprawdzać. Dowiaduje się, że Peter badał temat nielegalnego przemytu i handlu ludźmi, w który zamieszany jest bogaty przedsiębiorca. Dalsze ślady prowadzą kobietę do Portugalii i Hiszpanii. Sprawa okazuje się być bardzo niebezpieczna. Losy wszystkich opisanych bohaterek splatają się, a zakończenie na pewno nie jest happy endem...

"Kobiety na plaży" to kryminał, który przyciąga uwagę czytelnika piękną okładką i ciekawą fabułą.
Wielowątkowość sprawia, że książkę pochłania się jednym tchem. Pomysł na fabułę może do oryginalnych nie należy, jednak Tove Asterdal stworzyła intrygującą i oryginalną historię, która przemawia do czytelnika.
Napisana przez autorkę powieść porusza najgłębsze struny w czytelniku, jest mądra i na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Oprócz dreszczu sensacji, dostajemy też niesamowitą dawkę emocji i swoiste wołanie o pomoc ludzi, którzy są traktowani jak rzecz. Szczerze polecam.


Recenzja dla:


StartKomentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

Aktualności ! :)

Wczoraj miała miejsce premiera powieści wydanej przez Fabrykę Słów, jeśli ktoś z Was czyta książki tego autora to już jest w sprzedaży kolejna ;)


„Tak wygląda szczęście” Jennifer E. Smith

Każdy z nas ma unikalną definicję szczęścia, bowiem każdy człowiek przeżywa swój czas zupełnie inaczej. Inne są wybory, najszczęśliwsze chwile, inny sposób spędzania wolnego czasu. Dla mnie szczęściem są spokojne wieczory na świeżym powietrzu z dobrą kawą w ręce i szklanką wyśmienitej kawy obok. Pisanie recenzji, wierszyków, planowanie, wyobrażanie sobie przyszłości. Uważam, że warto cieszyć się każdą chwilą, błahostką, spotkaniem, sukcesem, przygodą z bohaterem z ulubionym bohaterem z ulubionej powieści. Targi, spotkania, ploteczki, głupie wymiany zdań z przyjaciółką, wspólne śpiewanie i oczywiście przyjemna lektura na początek i zakończenie dnia... tak wygląda szczęście.
A teraz przejdę do powieści, której główna bohaterka ma 17 lat i nazywa się Ellie. Mieszka w małej, nadmorskiej miejscowości, w stanie Maine. Sporadycznie wyjeżdża z tej niewielkiej mieściny, która przed sezonem letnim jest spokojna, lecz w wakacje robi się wszędzie gwarno z powodu przybywających zewsząd turystów.…