Przejdź do głównej zawartości

„PRZEBUDZENIE DOKTORA SØRENA”- MAGDALENY KEMPNY, DEBIUT 2013


„PRZEBUDZENIE DOKTORA SØRENA” - autorstwa Magdaleny Kempny to kryminalna powieść fantasy, która zajęła I miejsce w II edycji konkursu „Literacki Debiut Roku”, organizowanym przez wydawnictwo Novae Res.

Królestwo Nort, nad którym pieczę sprawuje łaskawy król Linnamen, znane jest z prowadzenia izolacjonistycznej polityki i z nietolerancyjnego społeczeństwa, w którym dominują ordynarność oraz uprzedzenie.
Współegzystowanie z Innymi – czyli przede wszystkim wampirami i wilkołakami – może sprawić nie lada problemy, lecz niektóre królestwa zauważyły, że życie z nimi w zgodzie przynosi również korzyści. Choć na nortańskim dworze nie przepadają zbytnio za Innymi, tytułowy bohater – doktor Soren – jest półwampirem. Nie musi on pić krwi tak często jak pełnoprawny wampir, lecz aby utrzymać się przy życiu spożywa jej nie wielką ilość. Pewnego wieczoru doktor Soren, przeglądając dokumetacje medyczne sprzed 30-stu – lat, zauważa dziwną zależność, według której wiele kobiet umarło w wyniku komplikacji przy porodzie, w tym matka obecnego króla Linnamena. Na dodatek doktora dręczy przeczucie, że nortańskiemu władcy grozi niebezpieczeństwo – ktoś z najbliższego otoczenia króla pragnie jego śmierci. Soren, Linnamen i kilku innych bohaterów wszczynają śledztwo, pragnąc jak najszybciej znaleźć odpowiedzi na piętrzące się pytania. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywał starszy brat i ojciec króla? Kim jest wilkołak, który pojawił się na królewskim dworze? Jeśli nie uda im się znaleźć odpowiedzi - Linnamen może zginąć.

Magdalena Kempna stworzyła w swojej powieści wielobarwny świat, w którym wilkołaki, wampiry i ludzie żyją tak blisko, że nie-mal obok siebie. Główny wątek powieści to intryga kryminalna prowadzona ciekawie i precyzyjnie. Bohaterowie mają skomplikowane charaktery i są niebanalnie wykreowani. Doktor Soren, Linnamen i księżniczka Liln budzą najprawdziwszą sympatię. Choć i tak jedyną z najbardziej złożonych i nieprzewidywalnych postaci jest spowiednik króla - Rafael Gabriel. Każdy powinien zapoznać się z tą historią, przynajmniej dla poznania osobowości spowiednika głowy Nort.

Wydawnictwo zadbało również o ciekawą oprawę wizualną książki, grafika jest nieco tajemnicza, utrzymana w zimnych kolorach nawiązujących do pogody w królestwie. Wyraźna czcionka sprawia, że bardzo przyjemnie się czyta. Powieść polecam każdemu, kto lubi zagadki, a nawet jeśli ich nie lubi, to w tej lekturze na pewno znajdzie coś dla siebie.
Za książkę dziękuje Wydawnictwu Novae Res.

Tytuł: „Przebudzenie doktora Sorena”

Autor: Magdalena Kempna

Wydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2013

Stron: 337

Gatunek: Fantasy


Ocena:9/10


Recenzja dla:Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" - Jeff Kinney

Teraz napiszę o kolejnej książce dla milusińskich. Tym razem jest to „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”. Autorem jest Jeff Kinney. Powieść ma nieco ponad 200 stron.

Aktualności ! :)

Wczoraj miała miejsce premiera powieści wydanej przez Fabrykę Słów, jeśli ktoś z Was czyta książki tego autora to już jest w sprzedaży kolejna ;)


„Tak wygląda szczęście” Jennifer E. Smith

Każdy z nas ma unikalną definicję szczęścia, bowiem każdy człowiek przeżywa swój czas zupełnie inaczej. Inne są wybory, najszczęśliwsze chwile, inny sposób spędzania wolnego czasu. Dla mnie szczęściem są spokojne wieczory na świeżym powietrzu z dobrą kawą w ręce i szklanką wyśmienitej kawy obok. Pisanie recenzji, wierszyków, planowanie, wyobrażanie sobie przyszłości. Uważam, że warto cieszyć się każdą chwilą, błahostką, spotkaniem, sukcesem, przygodą z bohaterem z ulubionym bohaterem z ulubionej powieści. Targi, spotkania, ploteczki, głupie wymiany zdań z przyjaciółką, wspólne śpiewanie i oczywiście przyjemna lektura na początek i zakończenie dnia... tak wygląda szczęście.
A teraz przejdę do powieści, której główna bohaterka ma 17 lat i nazywa się Ellie. Mieszka w małej, nadmorskiej miejscowości, w stanie Maine. Sporadycznie wyjeżdża z tej niewielkiej mieściny, która przed sezonem letnim jest spokojna, lecz w wakacje robi się wszędzie gwarno z powodu przybywających zewsząd turystów.…